Keresés
Fiókom
Kedvenceim
Kosaram
Üzletek
Amikor túracipőt, -bakancsot választunk, érdemes először leszűkíteni azt a kategóriát, ami nekünk megfelel, majd utána egyéb szempontokat is megvizsgálni a vásárlás előtt.
Alapvetően többféle outdoor cipő- és bakancs típust különböztetünk meg. A legfontosabb, hogy az adott felhasználásra, terepre a megfelelő lábbelit válasszuk, így aki csak rövidebb túrákra megy könnyebb terepen, annak érdemes egy kényelmesebb, rugalmas talpú félcipőt, bakancsot választania, aki viszont már letér a kijelölt útvonalról, nagy hátizsákkal több napos túrát tervez sziklás, keményebb terepen, annak érdemes a merevebb talpú, strapabíró bakancsok között keresgélni. Általános felhasználásra egy közepesen merev talpú bőr és/vagy szintetikus anyagú felsőrésszel ellátott bakancs lehet a legjobb választás. A lentiekben azonban szót ejtünk a cipő, bakancs fajtáiról, anyagokról, talp típusokról és a kialakításról is.
Aki egynapos, kis hátizsákos, könnyebb túrákra készül, annak érdemes ebben a fajta cipőben elgondolkodnia. Általában ezek a cipők hajlékony, félmerev talppal készülnek, ami rövidebb távon kényelmes mozgást biztosít. Anyagukat tekintve lehet bőr vagy szintetikus. Tapasztaltabbak választhatnak akár ultrakönnyű terepfutó cipőt is. Felhasználástól függően készülnek vízálló membránnal, illetve bőr külsővel vagy szövet lélegző béléssel is. Kisebb hazai, rövidebb túrára, ahol a kényelem a legfontosabb tényező, ezek lehetnek a legjobb opciók.
Ide soroljuk a masszívabb, félmerev talpú, akár hágóvas fogadására alkalmas magas szárú bakancsokat. Ezek a bakancsok kifejezetten többnapos (5-15 nap) nagyobb hátizsákos (40-60 l) túrákra, magas hegyekben, nehéz terepre lettek kifejlesztve. Talpuk egyenetlen, durva talajon is megfelelő tapadást biztosít. Száruk magas, így teljesen körülöleli a bokát, anyaguk pedig vastag bőr, vagy bőr és szintetikus anyag keveréke, oldalt pedig védelmet nyújtó gumiperemmel vannak ellátva. Készülnek vízálló, illetve klasszikus bőr belsős változatok is. Az Alpok, Tátra és a klasszikus hosszú trail utak (EBC, TPCT) bakancsai közé sorolhatjuk ezeket a típusokat, hosszabb, durva, keményebb sziklás terepre a legjobb megoldást nyújtják a legnehezebb körülmények között is.
Ezek a bakancsok speciálisan alpesi, magashegyi körülményekre lettek kifejlesztve. Talpuk teljesen merev. Ezek már automata és félautomata hágóvas fogadására is alkalmas magasszárú, vízálló, bélelt bakancsok. Felhasználásukat tekintve hegymászásra, jégmászásra lettek tervezve, speciális talppal, illetve ellenálló külső anyaggal. Léteznek belőlük nagyon könnyű modellek is, ami nagy előny lehet a magas hegyekben. Színviláguk nagyon változatos. Ezt a típust azoknak ajánljuk, akik már az alpinizmus területén mozognak, gyakran a hóhatár fölött hágóvassal járnak. Aki a Grossglockner, Mont Blanc, Monte Rosa vagy hasonló kaliberű hegyek, csúcsok mászásán gondolkodik, számára az ilyen alpesi bakancs az ideális választás.
Fontos még szót ejteni az alacsony szárú cipők közé tartozó úgynevezett beszállócipőkről, amelyeket kifejezetten sziklás, nehéz terepre fejlesztettek ki. Ezek merevebb talppal, szűkebb formával, és a talpukon speciális gumival rendelkeznek. Ezeket a cipőket hegy- és sziklamászók használják a nehezebben megközelíthető sziklák, mászóhelyek elérésére. Ezek a cipők vastagabb bőrből vagy erős szintetikus anyagból készülnek, talpuk pedig könnyebb mászásokhoz is megfelelő. Itt is megtaláljuk a vízálló, illetve hagyományos, membrán nélküli változatot is.
Ha megvan a nekünk való típus, akkor is fontos, hogy tudjuk, milyen felsőrészeket különböztetünk meg, melyiknél mire kell figyelni.
Olajos bőr (Full grain leather)
Ez a bőrtípus nyújtja a legjobb védelmet a külső behatásokkal szemben. Kiváló vízlepergető és lélegző tulajdonsága van, vastagsága lehet akár 3mm is. Ezt a bőrt használják a legtöbb trekking bakancsnál és a klasszikus magashegyi bakancsoknál is. Vastagsága miatt merevebb, az ebből készült cipőt, bakancsot nehezebb betörni, viszont nagyon időtálló darab tud lenni. Ennek a bőrtípusnak fontos a megfelelő ápolás, illetve tisztítás, hogy hosszú távon kiszolgálja használóját.
Hasított bőr - nubuk, velúr bőr (Split leather/ nubuck / suede)
A hasított bőrön belül két kategóriát különböztetünk meg, az egyik a nubuk a másik pedig a velúr bőr.
A kettő közötti különbség annyi, hogy a nubuk, a bőr külső felületének a kezelésével, csiszolásával „születik”, míg a velúrhoz a bőr belső felét kezelik és használják.
A nubuk bőr ellenállóbb, kevésbé vízfelszívó, rugalmasabb, strapabíróbb, könnyebben tisztítható, ellenben a velúr bőrrel, ami könnyebben szívja fel a vizet, hamarabb koszolódik, ezáltal nehezebb is tisztítani. A velúr bőrt általában szintetikus felső résszel szokták keverni, amivel nagyon könnyű tömeget lehet elérni. A velúr bőrből készült cipőket könnyebb betörni is.
Szintetikus anyagok (Polyester, nylon, synthetic leather)
A szintetikus anyagból készült cipők az utóbbi időben terjedtek el, és általában a modern, technikásabb terepre szánt modellek között találhatók meg. Anyagukat tekintve könnyűek, hamarabb száradnak, olcsóbbak és könnyebb őket betörni. A hátrányuk viszont, hogy kevésbé tartósak, mint a bőrcipők.
Vízálló membránok (Waterproof membranes)
Azokat a cipőket tekinthetjük teljesen vízállónak, amelyek valamilyen belső membránnal vannak ellátva (Outrdy®, Gore-Tex® or eVent®,). Ezek a membránok megakadályozzák a víz bejutását a cipőbe, mellette viszont légáteresztő tulajdonsággal is rendelkeznek, tekintve, hogy a nagyobb vízcseppeket nem engedik át, de a kisebb részecskéjű párát áteresztik. A hátrányuk, hogy melegebb időben hamarabb bele lehet izzadni, mint a hagyományos bőr, illetve szövet belsejű cipőkben.
A cipő középtalpa az, ami csillapítja a talpra nehezedő nyomást, illetve ez határozza meg a talp keménységét. A könnyebb cipők, bakancsok általában rugalmasabb, puhább talppal készülnek a rövidebb használat miatt, míg a trekking- és hiking bakancsok merevebb középtalpa hosszú távon, illetve egyenetlen terepen ad inkább komfortot és stabilitást. A cipők középtalpa két anyagból készülhet: EVA (EVA (ethylene vinyl acetate) és PU (polyurethane).
Az EVA talppal ellátott cipők könnyebbek, párnázottabbak, hamarabb kopnak és olcsóbbak. Ezt többnyire sportcipőkben, futócipőkben, illetve könnyebb túracipőkben használják.
A PU anyag az EVA-val szemben keményebb, ellenállóbb és tartósabb, általánosan ez van a trekking, illetve magashegyi bakancsokban.
Mind a két anyag egy idő után el tud fáradni és már nem adja a megfelelő tartást. Az EVA réteg hamarabb elkopik és összeesik, ezt ilyenkor már érezni is lehet.
A PU anyagok tovább bírják, de intenzív használat után ez is el tud használódni. Itt sokszor a középtalp belsejében kezdődik a folyamat, porózus, szemcsés lesz az anyag és egy idő után szétesik. A gyártók 5-7 évre becsülik ezeknek a talpaknak az életét. Ma már nagyon sok gyártó újratalpaltatható bakancsokat gyárt, tehát ha a felsőrész jó, akkor nem kell kidobni a cipőt, bakancsot. Ez főként az intenzív túrára tervezett bakancsokra jellemző.
A cipő talpa általánosan gumiból készül, itt különféle keverékű gumit használnak felhasználástól függően. Mélyebb bordázottságú, vastagabb típusú gumitalpak kerülnek általánosan a túrabakancsokra, a vékonyabb, kevésbé bordázottak pedig a könnyebb trail-, hiking cipőkre. Vannak kifejezetten erre szakosodott gyártok (Vibram, Michelin), de sokszor a cipőgyártó saját maga gyártja a cipő talpát is. Magashegyi bakancsoknál speciálisan ki van alakítva egy megerősített réteg, ami a hágóvas fogadására alkalmassá teszi.
Minthogy ezeket a cipőket, bakancsokat hosszabb, megterhelő túrákon használjuk, érdemesebb egy kicsit nagyobbat venni, mint az utcai cipőnk. Alapvetően egy szoros, de nem szűk érzést kell adjanak, a lábujjaknál pedig min 0,5 – 1 cm szabad hely kell legyen.
A bakancs kiválasztásánál jó ha tudjuk, hogy milyen hosszú a talpméretünk, mert a gyártok különböző méretezésű skálát használnak, de a talphossz majdnem mindegyikben fel van tüntetve centiméterben. Ismertebb, nagy múltú gyártok már csinálnak szűkített, illetve szélesített változatú bakancsokat, cipőket. Ha valakinek keskenyebb vagy szélesebb a lábfeje, érdemes ilyet választania.
TIPP: ha van rá lehetőség, akkor egy hosszabb gyaloglás vagy kisebb túra után, nap végén érdemes a cipőt próbálni, amikor már kicsit be van dagadva a lábunk, hiszen a hosszabb túrákon ez várható, hogy megtörténik velünk. Lehetőség szerint vigyünk magunkkal egy jól bevált, vastagabb túrazoknit, és azzal próbáljuk meg a cipőt. Próbáljunk fel minél több típust, járkáljunk benne, és amelyik legjobban illeszkedik, a legkényelmesebb, az lesz majd a jó választás. Ha esetleg egy olyan bakancs tetszik, vagy lenne jó, ami egy kicsit nagy, akkor még a talpbetéttel is lehet játszani, hiszen egy vastagabb, kényelmesebb betét egy fél számot tud növelni a cipő méretén. Sokan eleve viszik a saját bevált talpbetétüket vagy esetleg egy speciális betétet, és azzal próbálják fel a cipőket, bakancsokat.